När du röstar kan du bara kryssa en kandidat som ställer upp i just den valkrets som du bor i (är skriven i).

Vi har kandidater i alla de 29 valkretsarna, så var du än bor i Sverige kan du rösta för att avkriminalisera cannabis. Den här sidan är till för att ge en överblick över alla kandidater som vi hittat i de olika valkretsarna.

glada bladet

1. Stockholms kommun

Johanna Jönsson (C)
Johanna Jönsson (C)

2. Stockholms läns valkrets

Stockholms län utom Stockholms kommun

2 Joar Forssell
Joar Forssell (L)

3. Uppsala län

Benny Lindholm (L)
Benny Lindholm (L)

4. Södermanlands län

Anna-Maria Lindqvist Arrue (C)
Anna Maria Lindqvist Arrue (C)

5. Östergötlands län

2 Magnus Ek
Magnus Ek (C)

6. Jönköpings län

2 Axel Lindqvist
Axel Lindqvist (C)

7. Kronobergs län

Rehina Ouro-Nimini (L)
Rehina Ouro-Nimini (L)

8. Kalmar län

Björn Brändewall (L)
Björn Brändewall (L)

9. Gotlands län

Anna Hallbom (L)
Anna Hallbom (L)

10. Blekinge län

2 Emilie Pilthammar
Emilie Pilthammar (M)

11. Malmö kommun

2 Anton Sauer
Anton Sauer (C)

12. Skåne läns västra valkrets

Bjuvs, Eslövs, Helsingborgs, Höganäs, Hörby, Höörs, Landskrona och Svalövs kommuner

Karl Philip Nilsson (L)
Karl Philip Nilsson (L)

13. Skåne läns södra valkrets

Burlövs, Kävlinge, Lomma, Lunds, Sjöbo, Skurups, Staffanstorps, Svedala, Trelleborgs, Vellinge och Ystads kommuner

Alexandra Wallin (M)
Alexandra Wallin (M)
Axel Hallberg (MP)
Axel Hallberg (MP)

14. Skåne läns norra och östra valkrets

Bromölla, Båstads, Hässleholms, Klippans, Kristianstads, Osby, Perstorps, Simrishamns, Tomelilla, Åstorps, Ängelholms, Örkelljunga och Östra Göinge kommuner

Murat Özbalci (C)
Murat Özbalci (C)

15. Hallands län

2 Algot Thorin
Algot Thorin (C)

16. Göteborgs kommun

Henrik Edin (L), Göteborgs kommun
Henrik Edin (L)

17. Västra Götalands läns västra valkrets

Ale, Alingsås, Härryda, Kungälvs, Lerums, Lilla Edets, Mölndals, Partille, Stenungsunds, Tjörns och Öckerö kommuner

2 Max Sjöberg
Max Sjöberg (L)

18. Västra Götalands läns norra valkrets

Bengtsfors, Dals-Eds, Färgelanda, Lysekils, Melleruds, Munkedals, Orusts, Sotenäs, Strömstads, Tanums, Trollhättans, Uddevalla, Vänersborgs och Åmåls kommuner

Mikael Bjuhr (C)
Mikael Bjuhr (C)

19. Västra Götalands läns södra valkrets

Bollebygds, Borås, Herrljunga, Marks, Svenljunga, Tranemo, Ulricehamns och Vårgårda kommuner

Soroush Rezai (L)
Soroush Rezai (L)

20. Västra Götalands läns östra valkrets

Essunga, Falköpings, Grästorps, Gullspångs, Götene, Hjo, Karlsborgs, Lidköpings, Mariestads, Skara, Skövde, Tibro, Tidaholms, Töreboda och Vara kommuner

Louise Grabo (C)
Louise Grabo (C)

21. Värmlands län

Christoffer Engkvist (C), Värmlands län
Christoffer Engkvist (C)

22. Örebro län

Christina Örnebjär (L)
Christina Örnebjär (L)

23. Västmanlands län

Jacob Axelson (L), Västmanlands län
Jacob Axelson (L)

24. Dalarnas län

Erik Berg (L)
Erik Berg (L)

25. Gävleborgs län

2 Anders Schröder
Anders Schröder (MP)

26. Västernorrlands län

2 Alex Nilsson
Alex Nilsson (L)

27. Jämtlands län

2 Hanna Wagenius
Hanna Wagenius (C)

28. Västerbottens län

Eva Mörtsell (C)
Eva Mörtsell (C)

29. Norrbottens län

Mattias Timander (C)
Mattias Timander (C)